Belka
Czwartek, 21 Czerwca 2018   imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Premier: ważne, by politycy słuchali naukowców i przedstawicieli kultury

Data publikacji: 2017-10-27, Data modyfikacji: 2017-10-27
A A AWydrukDrukuj Wyślij e-mail
Dodaj do:  
 
Premier: ważne, by politycy słuchali naukowców i przedstawicieli kultury
Zdaniem premier Beaty Szydło ważne jest, by politycy słuchali polskich naukowców i przedstawicieli kultury. Podczas czwartkowej gali wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów zapewniła, że rząd będzie dalej działał tak, by wyzwalać energię i potencjał naukowców.

W czwartek w KPRM odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Przyznano 6 nagród za osiągnięcia naukowe, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny; 3 nagrody zespołowe za osiągnięcia naukowo-techniczne; 10 nagród za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego; a także 25 nagród za rozprawy doktorskie. "Każda z 44 nagród (...) jest dla mnie i dla naszej ojczyzny powodem do dumy" - zadeklarowała Beata Szydło podczas przemówienia inaugurującego uroczystość.

"Uważam, że jest to niezwykle ważne, by politycy - zarówno ci sprawujący władzę, jak reprezentujący mniejszość parlamentarną - słuchali państwa, słuchali polskich naukowców, słuchali przedstawicieli kultury" - podkreśliła premier, zwracając się do nagradzanych artystów i naukowców.

Jak dodała, bez wsłuchiwania się w głos Polaków "nie może być dobrych rządów i nie może być dobrej władzy, nie może być dobrej i stojącej na wysokim poziomie debaty publicznej". "Państwo w sposób wybitny reprezentujecie świat nauki, kultury i w naturalny sposób jesteście i musicie być ważnym głosem w tej debacie" - zwróciła się Szydło do laureatów nagród.

"Każdy z państwa swoją pracą pokazuje, że to w Polsce bije dziś serce nowoczesności, innowacyjności i wiedzy" - mówiła. I zapewniła: "Rząd, którym mam zaszczyt kierować, będzie w dalszym ciągu systematycznie i z determinacją podejmował kroki, by ten potencjał i tę energię wyzwolić".

Premier przekonywała, że polska nauka i kultura jest dla niej i jej rządu szczególnie ważna. "Mogę państwa zapewnić, że nie zabraknie nam determinacji, aby wspierać tak istotne dla naszego narodu elementy jego tożsamości i obszary, od których zależy nasza przyszłość" - zadeklarowała.

Jak powiedziała, należy to robić przede wszystkim przez aktywne promowanie dorobku nagrodzonych w czwartek osób, a także przez zachęcanie naukowców, dla których nagrodzeni są wzorem, by "nie ustawali w dążeniach do osiągania wybitnych sukcesów".

"My staramy się to robić od początku, od momentu, kiedy Polacy nam zaufali i powierzyli nam odpowiedzialność za Polskę" - zapewniła Beata Szydło. "Stawiamy na innowacyjny rozwój Polski, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa naszych rodaków i utrwalanie wśród nich dumy z osiągnięć polskich naukowców. Zdajemy sobie sprawę, że to nauka jest tym fundamentem, na którym należy opierać naszą siłę gospodarczą i realizować te cele. Państwa działania, które dziś nagradzamy, wpisują się w tę strategię" - dodała.

Premier wyjaśniła, że wybrała KPRM jako miejsce wręczenia nagród, gdyż chce, by jej kancelaria była miejscem "pełnym dyskusji i debat". "By to właśnie tu powstały idee i pomysły, których celem jest dobro naszej ojczyzny Polski" - wskazała.

W uroczystości wziął też udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Nazwiska laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów ogłoszono już latem. Nagrody za osiągnięcie naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny za rok 2016, trafiły do sześciu profesorów. Wśród nich jest aktor i reżyser prof. Krzysztof Globisz, specjalista od użytkowania zasobów leśnych prof. Piotr Paschalis-Jakubowicz. Nagrodę otrzymał również matematyk prof. Stanisław Kwapień oraz prof. Jerzy Klamka, który zajmuje się m.in. sterowalnością układów dynamicznych. Doceniono również prof. Janusza Limon, który badał genetykę nowotworów oraz prof. Jacka Namieśnika, którego prace dotyczyły zastosowań chemii analitycznej.

Nagrody przyznano też trzem zespołom za osiągnięcia naukowo-techniczne. Pierwsza nagroda trafiła do zespołu dr. hab. Mariusza Malinowskiego, druga do grupy związanej z Tomaszem Darochem i Sylweriuszem Kosińskim. Trzecią nagrodę przyznano natomiast prof. Tomaszowi Kaczmarkowi i dr. Łukaszowi Mikule z zespołem.

Nagrody zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy przyznano je w 1994 r. Od tego czasu wręczono już łącznie ponad 1100 nagród. Laureatów wskazuje Zespół ds. Nagród powoływany przez premiera na 3-letnią kadencję. W obecnej kadencji w jego skład wchodzi 20 osób.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Ludwika Tomala, Ewelina Krajczyńska, Szymon Zdziebłowski
 
Kreska
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Kreska
loading...
Kreska
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska

 Ważne telefony w Pszczynie

ZDROWIE
     
Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
     
Pogotowie Ratunkowe NZOZ. Stacja 32 212 80 00


 
Stacja Pogotowia Ratunkowego (Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach) 32 210 37 15
     
Szpital Pszczyna 32 210 30 22
     
BEZPIECZEŃSTWO
     
Policja 997 lub 112
     
Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie 32 449 32 00
     
Straż Miejska 986 lub
32 210 28 50
     
Straż Pożarna 998 lub 112
     
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie 32 449 37 00
     
URZĘDY / INSTYTUCJE LOKALNE
     
Urząd Miasta Pszczyna 32 449 39 00
     
Starostwo Powiatowe w Pszczynie 32 449 23 00
     
Sąd Rejonowy w Pszczynie 32 449 41 00
     
Prokuratura Rejonowa w Pszczynie 32 210 31 77
     
Urząd Skarbowy w Pszczynie 32 449 22 00
     
Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie 32 210 46 32
     
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczynie 32 210 41 73
     
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie 32 449 01 45
     
SŁUŻBY TECHNICZNE
     
Pogotowie energetyczne 991
     
Pogotowie gazowe 992 lub
322 443 605
     
Pogotowie ciepłownicze 993 lub
322 482 751
     
Pogotowie wodno-kanalizacyjne 994 lub
323 424 200
     
KULTURA
     
Pszczyńskie Centrum Kultury 32 210 45 51
 

Biblioteka Publiczna Miejsko - Powiatowa w Pszczynie 32 210 42 44
     
Zamek w Pszczynie 32 210 30 37

   
TRANSPORT
     
PKS Pszczyna. Informacja 32 210 44 55Taxi Pszczyna 514 907 709
     
Taxi Pszczyna 24h 509 053 995
_______________________________________________________
Kreska
Dodaj artykuł
 
Wyślij SMS

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
pszczyński

Powiat pszczyński – siedzibą tego położonego w województwie śląskim powiatu jest Pszczyna, a on sam powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. W jego skład zalicza się 6 gmin. Są to: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec.

Jedna z największych turystycznych atrakcji ziem powiatu jest Jezioro Goczałkowickie. Obserwować tu można ptactwo wodne, a w okolicznych lasach, które stanowią fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej spotkać bogactwo fauny i flory. Jeśli już mowa o puszczy to okazuje się, że w dwóch miejscach na terenie powiatu można zobaczy jej króla. Żubry można podziwiać w ośrodku Edukacji Ekologicznej – Pszczyńskie Żubry i w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, nieopodal zamku i starówki w scenerii parku Zwierzyniec.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola