Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Szkolny wzór. Marta Florkiewicz-Borkowska Nauczycielem Roku 2017

Data publikacji: 2017-10-12, Data modyfikacji: 2017-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Szkolny wzór. Marta Florkiewicz-Borkowska Nauczycielem Roku 2017

Edukacja powinna wyciskać piętno na młodych ludziach, angażując ich w działania nadające sens byciu człowiekiem – uważa Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017

Laureatka uczy języka niemieckiego, zajęć technicznych oraz opiekuje się samorządem uczniowskim w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach (woj. śląskie). Jak sama pisze o sobie jest „trenerką, edukatorką i arteterapeutką”.

Florkiewicz-Borkowska jest pasjonatką nowych technologii w edukacji. „Stara się, aby to, czego młodzież nie lubi, zmienić w zabawę edukacyjną. I tak znienawidzone kartkówki przygotowuje w formie interaktywnych gier i quizów” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od kilku lat nauczycielka bierze udział w projektach eTwinning. W nauczaniu języka niemieckiego wykorzystuje nowe technologie. Prowadzi również zajęcia pozalekcyjne w formie arteterapii. 

Tegoroczna laureatka prowadzi także dwa blogi. Jeden związany z językiem niemieckim. Natomiast drugi dotyczy rękodzieła. Ukończyła szkołę trenerów CEO, jest emisariuszem Bezpiecznego Internetu Fundacji Nowoczesna Polska, jest też prelegentem na wielu kursach dla nauczycieli i współpracuje z ośrodkami metodycznymi. 

Od siedmiu lat Florkiewicz-Borkowska opiekuje się samorządem uczniowskim, który – jak mówią jej uczniowie i absolwenci – zrewolucjonizowała. Razem z samorządem opracowała nowy system oceniania zachowania.

Jak wskazuje ZNP, laureatka stara się angażować młodzież przez wspólne działania pomocowe takie jak koncerty charytatywne, WOŚP czy Szlachetna Paczka. Zainicjował również projekt „Pożeracze smutków” gdzie przytulanki szyte przez gimnazjalistów przekazywane są pacjentom onkologii dziecięcej. 

„Młodzież potrzebuje przestrzeni do takich działań, ponieważ one pozostawiają w nich głęboki ślad. A edukacja powinna wyciskać piętno na młodych ludziach, angażując ich w działania nadające sens byciu człowiekiem" – twierdzi Marta Florkiewicz-Borkowska.

Prof. Lech Mankiewicz, „Przyjaciel Szkoły 2013”, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, astronom i fizyk, przyznaje, że od kilku lat obserwuje działania Marty Florkiewicz-Borkowskiej. 

„Wyłania się z tego obraz zupełnie wyjątkowego nauczyciela. W żadnej innej znanej mi szkole dzieciaki nie umieją tak dobrze bawić się i przy tym korzystać z dostępnych narzędzi, elektronicznych fiszek, quizów i konkursów” – podkreśla prof. Mankiewicz. 

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Ewa Broda - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim i Alicja Gałęziowska - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu, po przekształceniu w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Kochanowskiego.

Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Otrzymała go Dominika Kulczyk, prezes i współzałożycielka Kulczyk Foundation.

Konkurs Nauczyciel Roku odbywał się po raz piętnasty. Zorganizował go tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
pszczyński

Powiat pszczyński – siedzibą tego położonego w województwie śląskim powiatu jest Pszczyna, a on sam powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. W jego skład zalicza się 6 gmin. Są to: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec.

Jedna z największych turystycznych atrakcji ziem powiatu jest Jezioro Goczałkowickie. Obserwować tu można ptactwo wodne, a w okolicznych lasach, które stanowią fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej spotkać bogactwo fauny i flory. Jeśli już mowa o puszczy to okazuje się, że w dwóch miejscach na terenie powiatu można zobaczy jej króla. Żubry można podziwiać w ośrodku Edukacji Ekologicznej – Pszczyńskie Żubry i w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, nieopodal zamku i starówki w scenerii parku Zwierzyniec.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola